Start Time 08:00:00            
ECPR
No.
Helm Crew Club Class Sail No. H'Cap Finish Time Elapsed (hh:mm:ss) Elapsed (secs) Corrected
(secs)
Prov
Result
                       
74 Simon NORTHROP Caleb COOPER Minnis Bay Formula 18 GBR29 1.000 12:08:22 04:08:22 14902 14,902 1
60 Nick BARNES Neil BALDRY Brightlingsea Sailing Club Formula 18 514 1.000 12:21:20 04:21:20 15680 15,680 2
40 John PAYNE Josh HUNT Brightlingsea Sailing Club Tornado 398 0.950 12:08:22 04:08:22 14902 15,686 3
9 John TUCKWELL Jon COTGREAVE Bala Sailing Club Nacra F20 Carbon 54 0.881 11:58:05 03:58:05 14285 16,215 4
47 Nick ELMORE Andrew WOOD Thorpe Bay Yacht Club Nacra F20 Carbon 167 0.881 11:58:12 03:58:12 14292 16,222 5
61 Megan SMITH William SMITH Grafham Water Sailing Club Formula 18 876 1.000 12:31:10 04:31:10 16270 16,270 6
54 Michaela DOWLEY Mitchell GLYNN Marconi Sailing Club Tornado 415 0.950 12:19:37 04:19:37 15577 16,397 7
27 John NICKALLS Caroline NICKALLS Marconi Sailing Club Tornado 452 0.950 12:19:39 04:19:39 15579 16,399 8
22 Kevin DUTCH David OAKLEY Seasalter sailing club Tornado 435 0.950 12:19:59 04:19:59 15599 16,420 9
53 Jon SWEET Sat: Will Smith, Sun: Gareth Lincoln Grafham Water Sailing Club Formula 18 1581 1.000 12:34:56 04:34:56 16496 16,496 10
11 Sam ROWELL Tbc TBC Felixstowe Ferry Sailing Club Formula 18 1511 1.000 12:35:24 04:35:24 16524 16,524 11
26 Steve GLYNN Tom DUCKMANTON Marconi Sailing Club Tornado 450 0.950 12:23:26 04:23:26 15806 16,638 12
41 Tony STOKES Ben Harden Grafham Water Sailing Club Formula 18 524 1.000 12:38:37 04:38:37 16717 16,717 13
8 Jenny BALL David BALL Marconi Sailing Club Tornado 431 0.950 12:25:35 04:25:35 15935 16,774 14
82 Kees WIERSEMA Gerard NAKKEN WV Uitdam Flying Phantom 3 0.898 12:12:55 04:12:55 15175 16,899 15
4 Ben PETER Tbc At Event TBC EPSA Nacra Inter 20 F20 1098 0.970 12:33:57 04:33:57 16437 16,945 16
39 Chris KING Alasdair RISK Weston SC Nacra F20 Carbon 44 0.881 12:11:13 04:11:13 15073 17,109 17
19 Douglas WRIGHT Christian RICHARDSON Yaverland Isle of Wight Nacra F20 Carbon 6 0.881 12:13:16 04:13:16 15196 17,249 18
33 Grant PIGGOTT Simon FARREN Weston SC Nacra F20 Carbon 99 0.881 12:13:36 04:13:36 15216 17,271 19
3 Malcolm YATES Matt BELL Hazzard county yc Nacra F20 Carbon 35 0.881 12:20:12 04:20:12 15612 17,721 20
6 Daniel STURM Maya STURM Marconi Sailing Club Formula 18 2019 1.000 12:58:01 04:58:01 17881 17,881 21
85 William Sunnucks Mark Self Brightlingsea Sailing Club Vampire 2 GBR1 0.833 12:09:34 04:09:34 14974 17,976 22
52 Kyle STONEHAM Stephan Dekker Thorpe Bay Yacht Club Vampire 1 2 0.837 12:13:14 04:13:14 15194 18,153 23
10 Paul MINES Stu SMITH Brightlingsea Sailing Club Tornado 419 0.950 12:54:58 04:54:58 17698 18,629 24
71 Ed SWAIN Zac MONK Felixstowe Ferry Sailing Club Formula 18 366 1.000 DNS DNS DNS DNS *
58 Gary PIPER   Stokes Bay Unicorn 1094 1.177 DNS DNS DNS DNS *