Race 1 Race 2 Overall
Helm Crew Club Class Sail No. H'Cap Corrected (secs) Pos'n Corrected (secs) Pos'n Total Points Posn
Grant PIGGOTT Will SMITH Weston Formula 18 521 1 2269 3 2305 3 6 1
Si NORTHROP Calers COOPER Minnis Bay SC Formula 18 GBR 522 1 2197 2 2309.5 4 6 2
Rob Forrester Weston Shadow X 17 1.113 2555.256065 8 2248.876909 1 9 3
Jon SWEET Olly DWIGHT Grafham Water SC Formula 18 1581 1 2385 5 2357 6 11 4
Nick ELMORE Amdrew WOOD Thorpe Bay Yacht Club Nacra F20 Carbon 35 0.877 2345.496009 4 2442.417332 9 13 5
Morgan SMITH Molly DESORGHER Rutland Sailing Club Spitfire 106 1.038 2731.695568 14 2301.05973 2 16 6
Olly HARRIS Ben HARRIS Weston SC Spitfire 89 1.038 2583.815029 11 2313.583815 5 16 7
Marcus WALLACE Abbie WALLACE Blackwater Sailig Club Spitfire 25 1.038 2568.400771 9 2362.235067 7 16 8
Douglas Wright WRIGHT Francis MARSHALL Yaverland Nacra F20 Carbon 6 0.877 2468.072976 7 2510.262258 13 20 9
Nigel JAMES Marconi SC Sprint 15 Cat Boat 2015 1.402 2409.771755 6 2587.731812 14 20 10
Jenny Ball David BALL Marconi SC Tornado 431 0.949 2757.639621 16 2394.625922 8 24 11
Paul MINES Stuart SMITH Brightlingsea Tornado 419 0.949 2707.060063 13 2457.323498 11 24 12
Patrick CARR Mark DYVIG Brightlingsea Tornado 408 0.949 2747.629083 15 2443.624868 10 25 13
Lee HARRISON David REASON Msc Tornado 424 0.949 3087.987355 23 2506.849315 12 35 14
Adrian PARSONS Mark STONES Dwsc Dart 18 7969 1.215 3056.790123 21 2594.238683 15 36 15
Robert SMITH Caroline POMEROY Seasalter Sailing Club Dart 18 7014 1.215 2936.625514 19 2846.502058 17 36 16
Mark ROBSON Kerra PEARCE Ukida Dart 18 7962 1.215 3137.44856 25 2678.600823 16 41 17
William HARRISON Arabella SABBERTON Marconi Nacra 15 79 1.091 3067.369386 22 3183.318057 20 42 18
Simon HARE Oxford SC Sprint 15 Cat Boat 2026 1.402 3114.122682 24 2940.085592 19 43 19
Paul MAIN Danny Murray Marconi Sailing Club Dart 18 3984 1.215 3164.609053 26 2930.041152 18 44 20
John TUCKWELL Jon COTGREAVE Bala Sailing Club Nacra F20 Carbon 54 0.856 2042.759407 1 DNS 63 64 21
Mark MAWDITT Tiffany CARTER The Island Yacht Club Hurricane 5.9 SX 436 1.02 2570.588235 10 DNS 63 73 22
Megan SMITH David NICKALLS Grafham Nacra Infusion F18 876 1 2661.5 12 DNS 63 75 23
B PETER Dan THURSTON Epsa Hurricane 5.9 SX 44 1.02 2880.392157 17 RTD 63 80 24
Darren WOOD Tracey-ann WOOD Island Yacht Club Dart 18 7846 1.215 2896.296296 18 DNS 63 81 25
Malcolm YATES Matt BELL Rutland Sailing Club Shockwave F18 19 1 2994.5 20 DNS 63 83 26
Neil RICHES Blake RUTTER Island Yacht Club Dart 18 5936 1.215 3393.415638 27 DNS 63 90 27
Toby ORPIN Lewis CRAWFORD Isle Of Sheppey Sailing Club Flying Phantom 0 0.895 DNS 63 DNS 63 126 28
William SUNNUCKS Mark SELF Brightlingsea Sailing Club Vampire 1 0.833 DNS 63 DNS 63 126 28
Kees WIERSEMA Gerard NAKKEN Wv Uitdam Flying Phantom 3 0.895 DNS 63 DNS 63 126 28
Steve MANSELL Mick BLAKEMOOR Rutland Formula 18 29 1 DNS 63 DNS 63 126 28
Charles STACEY Catherine ELSON Brightlingsea Spitfire 57 1.038 DNS 63 DNS 63 126 28
Daniel STURM Maya STURM Marconi Sailing Club Formula 18 90 1 DNS 63 DNS 63 126 28
Joseph JONES Robert STERLING Seasalter SC Dart 18 103 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Sophie HURRELL-SMITH Tom BROOKS Marconi SC Spitfire 144 1.038 DNS 63 DNS 63 126 28
Richard MANNING Mand MANNING Marconi SC Hurricane 5.9 200 1.051 DNS 63 DNS 63 126 28
Nick MONTGOMERY Denise MONTGOMERY Marconi Hurricane 5.9 233 1.051 DNS 63 DNS 63 126 28
Kevin KIRBY Liz KIRBY Marconi SC Formula 16 Double 241 1.028 DNS 63 DNS 63 126 28
Andrew DOBBS John BELL IYC Hurricane 5.9 SX 264 1.02 DNS 63 DNS 63 126 28
Peter RICHARDSON Fenella MILLER Marconi SC Goodall Viper Double 303 1.04 DNS 63 DNS 63 126 28
Mark WOOD James HEYS Island Yacht Club Hurricane 5.9 SX 374 1.02 DNS 63 DNS 63 126 28
Steve Glynn Mitchell GLYNN MSC Tornado 450 0.949 DNS 63 DNS 63 126 28
John NICKALLS Caroline NICKALLS Msc Tornado 452 0.949 DNS 63 DNS 63 126 28
Neil CONNELLY Trevor BAWDEN Stone SC Hurricane 5.9 SX 481 1.02 DNS 63 DNS 63 126 28
Ian MILLS Rob MACDONALD Tankerton Bay Sailing Club Dart 18 757 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Andrew PERKS Msc Sprint 15 Cat Boat 1428 1.402 DNS 63 DNS 63 126 28
Sam ROWELL Josh SEDDON Felixstowe Ferry Sailing Club Formula 18 1811 1 DNS 63 DNS 63 126 28
Giancarlo GARAVAGLIA Mario GIANNINI Msc Formula 18 1838 1 DNS 63 DNS 63 126 28
Jon WADIE Jamie DUPEE Marconi Sailing Club 2355 DNS 63 DNS 63 126 28
David HYDE Holly HYDE Marconi Nacra 500 Sport Spinnaker 3842 1.119 DNS 63 DNS 63 126 28
David HEWES Steven CLEAVER Marconi SC Dart 18 5337 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Robin WILKINSON Jane BAINBRIDGE Tankerton Bay Sailing Club Dart 18 6530 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
David CLARKE Jason CLARKE Marconi Sailing Club Dart 18 6864 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Paul SODERBERG PAM SODERBERG IYC Dart 18 7165 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Rob CLAY Dan CLAY Msc Dart 18 7345 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
John BAINBRIDGE Karen BAKER Seasalter Sailing Club Dart 18 7573 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Jonathan LAVENDER Robert LAVENDER Marconi SC Dart 18 7694 1.215 DNS 63 DNS 63 126 28
Paul METCALFE Paul ELLIS Marconi SC Topaz 16CX 10100 1.253 DNS 63 DNS 63 126 28
Steve MONKS Marconi SC Shadow X 029 1.113 DNS 63 DNS 63 126 28
Lloyd TURNER Harry LUCAS Island Yacht Club Duma GBR 158 1.025 DNS 63 DNS 63 126 28
William TAYLOR Luke BEUVINK Essex Yatch Club D-29ER GBR 2485 912 DNC 63 DNC 63 126 28
Nick Barnes Will Smith Brightlingsea Formula 18 GBR514 1 DNS 63 DNS 63 126 28